Japānā šogad prognozē apaļkoksnes importa samazināšanos. Zāģmateriālu tirgū – mainīgas aktivitātes

21.02.2025 |  Japānas Kokmateriālu importētāju asociācija

Japānas Kokmateriālu importētāju asociācija ir publicējusi informāciju par koksnes izstrādājumu importu 2024. gadā un 2025. gada pirmajā pusē. 2024. gadā importēto apaļkoku apjoms samazinājies par 13%, bet zāģmateriālu imports pieaudzis par 17,2%. Prognozēts, ka zāģmateriālu imports 2025. gada pirmajā pusgadā samazināsies par 12,5% salīdzinājumā ar to pašu periodu pērn.

Piegāžu traucējumi ietekmē Eiropas zāģmateriālu importu Japānā

2024. gadā Japānas zāģmateriālu imports no Eiropas ražotājiem saskārās ar lielām problēmām, ko izraisīja konfliktu eskalācija Tuvajos Austrumos. Tas, protams, ietekmēja kuģu kustību Suecas kanālā. Lielu konteinersūtījumu ierašanās no Eiropas un Ķīnas ir radījusi piedāvājuma un pieprasījuma nelīdzsvarotību. Ziemeļamerikas zāģmateriālu iepirkumi bija orientēti uz krājumu papildināšanu, pieprasījums pēc atsevišķiem kokmateriālu sortimentiem saglabājas stabils. Paredzams, ka 2025. gada pirmajā pusgadā importētās zāģmateriālu produkcijas piedāvājums samazināsies par 12,5%, savukārt importēto apaļkoku apjoms palielināsies par 3%.

Importa darījumi no Eiropas, Austrālijas un Jaunzēlandes ir mainīgi. Krievijas apaļkoksnes apjoms samazinās.

Apaļkoksnes imports no Dienvidāzijas valstīm, Austrālijas un Jaunzēlandes joprojām ir minimāls. Krievijas apaļkoksne ir mazāk pieejama eksporta ierobežojumu dēļ, tomēr kopumā kokmateriālu un koksnes produktu imports ir palielinājies, izņemot koksni no reģiona dienvidiem. Skujkoksnes zāģmateriālu imports ir palielinājies par 15,6%, savukārt Krievijas koksnes izstrādājumu importa rādītaji ir pieauguši par 14,2%, tie 2023. gadā bija īpaši mazi. Eiropas zāģmateriālu un līmētā koka imports ir atjaunojies pēc tam, kad Japānas importētāji ierobežoja pasūtījumus 2023. gadā jenas zemās vērtības un uzkrājumu dēļ.

Zāģmateriālu imports no Kanādas un ASV samazinās ražošanas apjoma problēmu dēļ

Sliktais skujkoku konstrukciju saplākšņa tirgus vēl vairāk samazināja pieprasījumu pēc duglāzijas apaļkoksnes. Kā ziņo asociācija, Japānā pircēji pārorientējās uz vietējās apaļkoksnes iepirkumiem, ne importu no Jaunzēlandes. Ziemeļamerikas zāģmateriālu imports Japānā 2024. gadā ir krities par 15,8% galvenokārt tāpēc, ka Chugoku Lumber Co., Ltd. samazināja ražošanu pēc ugunsgrēka Kahimas rūpnīcā 2023. gada augustā. Arī citi ražotāji ir sašaurinājuši ražošanu. Skujkoku konstrukciju saplākšņa cena ir samazinājusies.

Eiropas un Ziemeļamerikas kokrūpnieki samazina aktivitātes

Eiropas zāģmateriālu imports Japānā kopš oktobra ir samazinājies. Krājumu līmenis tiek rūpīgāk kontrolēts un pārvaldīts. Arī Ziemeļamerikas zāģmateriālu krājumi tiks regulēti. Situācija šobrīd ir atkarīga no ASV un Kanādas tarifu politikas. Pieaugošās apaļkoku izmaksas, zemās zāģmateriālu cenas un neskaidrības par tarifiem liek kokzāģētavām Eiropā un Ziemeļamerikā samazināt aktivitātes.

Saplākšņa cenas vietējā tirgū turpina pieaugt

Japānas saplākšņa ražotāji 2025. gada februārī paaugstināja vietējās skujkoku saplākšņa cenas. Daži ražotāji martā plāno papildu cenu paaugstinājumus. Lai gan pieprasījums pēc jauniem mājokļiem joprojām ir neliels, pircēji atjauno uzkrājumus, jo saplākšņa apjomi kopumā samazinās.

Importēto saplāksni ietekmē valūtas maiņas kursi un pasaules cenas

Importētais saplāksnis, kas tika iepirkts, kad jenas kurss bija 150 jenu par 1 ASV dolāru, tagad atkal tiek piegādāts. Dažu saplākšņa veidu nākotnes darījumu cenas ir augstākas nekā pašreizējās cenas vietējā tirgū – šī situācija pircējiem liek nogaidīt.

Dienvidaustrumāzijas saplākšņa ražotāji paaugstina cenas

Malaizijas un Indonēzijas saplākšņa ražotāji paaugstina cenas saistībā ar lielākām apaļkoku un ražošanas izmaksām. Tomēr Japānas pircēji joprojām nevēlas veikt pasūtījumus vājās jenas dēļ. Cenas Dienvidāzijā ir stabilizējušās.

Pieaugot cenām, iekšzemes zāģmateriālu piedāvājums ir ierobežots

Japānas iekšzemes zāģmateriālu piedāvājums joprojām ir ierobežots. Kopš 2024. gada novembra pieauga īpaša sortimenta (120 mm frēzēto) zāģbaļķu cenas. Tomēr, neraugoties uz cenu kāpumu, kopumā zāģbaļķu piedāvājums Japānas iekšzemes tirgū joprojām ir neliels.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*